מבנים ניידים
בנייה קלה
מבנים ניידים, זה אנחנו

האם יש חידוש במבנים יבילים

האם יש פה חידוש?

הבשורה כבר קיימת עשרות שנים מעבר לים, אך רק עכשיו מתחילה לתפוס תאוצה גם אצלנו.
מדינות רבות באיחוד האירופי וארה"ב, מציגות, במשך שנים ארוכות לראווה שכונות מגורים רבות, אשר מבוססות על תפיסת הבנייה הקלה. היכן זה תופס אצלנו?

ובכן, בתי הארחה, קרי צימרים, הם כבר מזמן לקוחות קבועים של השיטה הזו. קל מאוד לתחזק ולפתח עסק שכזה באמצעות התפיסה המודולארית. בעל חוות צימרים תמיד יוכל על פי דרישה להוסיף עוד יחידה או להרחיב אחת קיימת. אבל נופש זה עדיין לא מגורים קבועים..

ובכן, בשנים האחרונות החל גל של רכישות נדל"ן, כלומר בנייה דלא ניידית, הפוכה מהקונספט המדובר כאן, אשר ביחד עם עלייה דמוגרפית, עלייה בתוחלת החיים, עלייה פיזית מארצות ניכר, מציאות ביטחונית טובה עשרות מונים מזו שהייתה כאן בסוף שנות התשעים, ונסיקה של הבורסה המקומית, בשנים האחרונות, הביאה למצב בו שווי דירות ובתים קיימים, אשר בנויים על בסיס של בטון יצוק, כלומר, הבתים המוכרים בשם נדל"ן, הרקיע שחקים ואינו משקף את עלות הבנייה הריאלית שבגינם.

הצעד החכם, אותו אנשים מתחילים להבין, במיוחד במציאות הקיימת, הינו לבחור באופציית המבנים היבילים. עבורם משלמים נטו על עלויות החומרים, וחוסכים לא רק במשאבים של זמן אספקה שמשפיע על המחיר, שימוש נטול כלים כבדים שמייקרים את העלות, וקורת גג אחת שמפקחת על כל התהליך ומייעלת אותו, אלא, ואולי בעיקר, לא משלמים עבור תמורות גאו-פוליטיות שמעלות את המחיר בלי פרופורציה לשוויו הריאלי.
האין מה שטוב לנופש והארחה אינו טוב מספיק למחייה קבועה וסטנדרטית?

אם בוחנים עמידות תרמית ואקוסטית, יציבות אל מול מצבי טבע ואפוקליפסה של רעידות אדמה, יכולת לשמור על סטנדרט גבוה של עיצוב פנים וחוץ, יכולת הרחבה עתידית ואבזור בלתי מוגבל, הרי שהתשובה לשאלה הזו היא שלא רק שזה טוב, אלא זה בעיקר הרבה יותר טוב.

אז מה בכל זאת מונע מחלק מאתנו לבחור באופציה הזו כברירת מחדל?
ובכן, האופציה הזו אינה נוגעת לתחום הדירות בבניינים משותפים. בבתים פרטיים, יכולה להתעורר בעיה עבור מי מאיתנו שיבקש לקחת על המבנה משכנתא ולפרוס אותה לעשרות שנים. וזאת, היות ועל מבנים ניידים הבנקים מתקשים להעניק משכנתא, שכן לא ניתן לשעבד בהגדרה, משהו שאתה יכול לשנות מחר, כחלק מהאופציות המגוונות של בית נייד, או להרחיב או לנייד או לעשות כל דבר שלבנק לא תהיה שליטה עליו.

הדבר שאפשרי בכל זאת לעשות הוא לבטח את המבנה בפוליסת ביטוח מספקת, לרשום את הבנק כמוטב, ולקבל הלוואה ארוכת טווח כנגד הפוליסה. זוהי פרוצדורה קצת שונה מזו של קבלת משכנתא, אותה כולנו מכירים, ויכול להיות שזה יוצר רתיעה פסיכולוגית אצל אלו הבאים להתחיל תהליך שכזה, לצורך רכישת מבנה נייד.

רתיעה פסיכולוגית נוספת הינה העובדה שהמבנה, על שלל יסודותיו, אינו יצוק בקרקע. הדבר שלרוב, אגב, מהווה יתרון, יכול להתפרש בעיני השמרנים שבינינו דווקא כחיסרון. הסבתא המבוגרת רוצה לדעת שהיא רכשה לנכד בית שמחובר לקרקע. הטכנופוביה אינה רק מנת חלקו של עולם ההייטק על שכלוליו הרבים, אלא נוגסת בכל תחום, שיש בו לחדש ולייעל עבורנו מוצרי יסוד, אותם היינו רגילים להכיר בפורמט מסוים, שהתקבע בראשנו.

מאז שהאנושות החלה לשאת ולתת ערך לטובין, כלומר, לסחור, את העסקים הטובים ביותר עשו אלה שיכולים היו להתעלות מעל ההיבטים השמרניים ולצפות את מהלכי העתיד. במילים אחרות, לזהות את החידוש ולהבין מאילו חומרים הוא בנוי. אז במקרה שלנו הוא בנוי מחומרים קלים, מיוצר במפעל ובסופו של דבר מונח על הקרקע על ידי מנוף, ומהווה את הבית שתמיד רציתם למנף את חייכם באמצעותו. 

יצירת קשר
שם מלא
טלפון
הערות